A gondos szülők megkereszteltetik gyermeküket lehetőleg a születést követően minél előbb. Sokakban él még a hagyomány, hogy a gyermeket az utcára sem nagyon viszik ki, amíg a gyermek nincsen megkeresztelve. Ezért ajánlatos minél előbb megkeresztelni a gyermeket.
Ha szeretnék gyermeküket megkereszteltetni, általában ezt a lakóhely szerinti plébánián kérhetik. Ezen szándékukat jelezhetik az Alsóvárosi Szent Miklós Plébániahivatalban (2600 Vác, Konstantin tér 11. tel.: 27/814184) irodaidőben, vagy kitölthetik az alábbi Online jelentkezési lapot.
Jelentkezési Űrlap
Jelentkezési Űrlap
Mindenképpen vegye fel a kapcsolatot személyesen a plébániával!
Milyen papírokra lesz szükség?
Kérni fogjuk az adatok pontos anyakönyvezése miatt a Születési Anyakönyvi Kivonat fénymásolatát. Szükséges továbbá a keresztszülők számára a keresztszülői tisztség vállalásához a Keresztszülői igazolás.
Hol lehet kérni a Keresztszülői Igazolást?
A keresztszülői Igazolást a keresztszülők lakóhelyének megfelelő plébánia állítja ki. Pl. ha a keresztszülő Rádon lakik akkor lakóhelye szerinti plébánia állítja ki az igazolást. Mivel Rádon helyben nincs plébános ezért úgynevezett Oldallagosan ellátott plébánia: a Vác-Deákvári Plébániához tartozik.
Hol tudok utánanézni melyik templom vagy plébánia kihez tartozik?
Az alábbi oldalon nézhet utána:
http://sematizmus.vaciegyhazmegye.hu/
Szükséges-e valamilyen oktatásra, előkészítőre járni?
Igen. Rendszeresen általában havonta tartunk keresztelői előkészítőket, melyek a Vác-Alsóvárosi Plébánián vannak. Időpontról innen értesülhet, vagy az Online naptárunkból. http://vaci.szekesegyhaz.hu/p/naptar.html
Ki lehet keresztszülő?
Az Egyházi Törvénykönyv (CIC 1983) értelmében:
874. kán. -- 1. §. Ahhoz, hogy valakit a keresztszülői tisztség vállalására engedjenek, szükséges:
1. hogy maga a keresztelendő vagy ennek szülei, illetve az, aki őket helyettesíti, vagy ezek hiányában a plébános vagy a szentség kiszolgáltatója jelölje ki, és hogy alkalmas legyes és szándékozzék is ezt a tisztséget viselni;
2. tizenhatodik életévét betöltött személy legyen, hacsak a megyéspüspök más kort nem állapított meg, vagy megfelelő okból a plébános vagy a kiszolgáltató úgy nem látja, hogy kivételt kell tenni;
3. katolikus, megbérmált és a legszentebb oltáriszentséget már magához vett személy legyen, s éljen a hithez és a vállalandó tisztséghez méltó életet;
4. ne kösse semmilyen törvényesen kiszabott vagy kinyilvánított kánoni büntetés;
5. ne legyen a keresztelendő apja vagy anyja.
2. §. Nem katolikus egyházi közösséghez tartozó megkeresztelt személy csakis egy katolikus keresztszülővel együtt és csak mint a keresztség tanúja fogadható el.
Lehet-e keresztszülő valaki, aki nincs megbérmálva vagy nem volt elsőáldozó?
Nem lehet. Mivel csak katolikus, megbérmált és a legszentebb oltáriszentséget már magához vett személy lehet keresztszülő. Természetesen felnőttkorban is lehet pótolni ezeket a szentségeket, erre szolgál a felnőtt katekumenátus.
Nem tudunk alkalmas keresztszülőt találni. Most mihez kezdjünk?
A keresztelés kiszolgáltatásához nem szükségszerű a keresztszülő. Azon személyeket, akik a keresztszülői tisztség vállalására még nem alkalmasak, buzdítjuk, hogy hiányosságaikat pótolják. Őket általában a keresztelés tanújaként szoktuk anyakönyvezni.
Ha a keresztszülők nincsenek templomban összeházasodva, attól még lehetnek keresztszülők?
Nem. Mivel feltétel, hogy 4. ne kösse semmilyen törvényesen kiszabott vagy kinyilvánított kánoni büntetés; Akik nincsenek templomban összeházasodva, de együtt élnek házasságtörést követnek el, ezért nem gyónhatnak, nem áldozhatnak, és egyházi tisztséget (így keresztszülői tisztséget sem) nem tölthetnek be.
A másik plébánián lehettek keresztszülők, itt miért nem?
A keresztszülőség feltételei minden plébánián azonosak. Másik plébánián való kereszteléskor sem tölthetnek be keresztszülői tisztséget azok akik alkalmatlanok. Természetesen nem célja egyetlen plébánosnak sem elriasztania a híveket, diplomáciai okokból nem mindenki sarkítja ki az alkalmatlanságot. A másik plébánián is a keresztelés tanújaként lehetett csak, aki a tisztség vállalására alkalmatlan.
Mik a keresztszülők feladatai?
872. kán. -- A keresztelendőnek, amennyiben lehetséges, adjanak keresztszülőt; ennek feladata, hogy a felnőtt keresztelendőnek a keresztény beavatásban segítségére legyen, a keresztelendő gyermeket pedig szüleivel együtt a keresztségre bemutassa és azon fáradozzék, hogy a megkeresztelt a keresztségnek megfelelő keresztény életet éljen, és az ezzel járó kötelességeket híven teljesítse.
Hány keresztapja lehet a gyermekemnek?
873. kán. -- Csak egy keresztapát vagy egy keresztanyát vagy egy keresztapát és egy keresztanyát alkalmazzanak.
Mikor lehet a keresztelő?
A Váci Székesegyházban a kereszteléseket minden hónap 1. szombatján tartjuk 11:30-tól. Ekkor közösen ünnepélyes keretek között kereszteljük meg a gyermekeket.
A fíliákban Pencen és Vácdukán a kereszteléseket vasárnap a Szentmisében tartjuk.
Pontos időpontért érdeklődjön a Vác-Alsóvárosi Plébánián e-mail: vaciszekesegyhaz@gmail.com tel: 27 /814184
Nem szeretnénk nagy felhajtást. Tíz perc alatt nem lehetne mise után vagy úgy hogy csak mi legyünk ott?
A kereszteléssel kapcsolatban 1990-ig a kommunizmus egyházüldöző időszakában kialakult az a szokás, hogy titokban, szűk családi körben tartották a kereszteléseket, mivel nyilvánosan tilos volt, a pap és a szülők is előállíthatóak és bebörtönözhetőek voltak érte.
A keresztelés azonban éppen úgy mint a házasság, a bérmálkozás vagy az elsőáldozás nagy ünnep nem csak a családnak, hanem az egész közösségnek. Ezért tartjuk a kereszteléseket ünnepélyes keretek között.
0 megjegyzés:
Mondja el véleményét
Számunkra fontos a véleménye, írja le hosszászólását...