vaci.szekesegyhaz.hu hírei :
Home » , , , , » ÜNNEPI HANGVERSENY

ÜNNEPI HANGVERSENY

Készítette: Unknown | 2015. október 22., csütörtök | 12:09

Ünnepi orgonahangverseny lesz
október 24-én szombaton 19 órakor
az 1956-os forradalom évfordulóján, 
Liszt születésnapja és J. S. Bach halálának 330. évfordulója tiszteletére

Vácott a Székesegyházban (Konstantin tér)

Közreműködnek:

Dr. Bednarik Anasztázia DLA
Dr. Csanádi László DLA
Műsor:

Johann Sebastian Bach: g-moll fantázia BWV 542

Johann Sebastian Bach: O Mensch... — korálelőjáték BWV 622

Charles-Marie Widor: Bach’s Memento*
Pastorale
Miserere Mei Domine
Aria
Marche du Veilleur de Nuit
Sicilienne
Mattheus — Final
Liszt Ferenc: Weinen Klagen variációk

A BELÉPÉS DÍJTALAN!
Megosztás :

1 megjegyzés:

  1. If the appliance is a safety-critical element, then it is at all times most secure to seek the advice of} precision machining with the machine supplier properly as|in addition to} the fabric supplier to grasp how any given materials will carry out. For more info see our guide on thermoplastic elastomers . The researchers also bioprinted particular person cells to test whether they might regenerate, or divide and multiply. The findings showed that Arabidopsis root and shoot cells needed completely different mixtures of nutrients and scaffolding for optimal viability. 3D Insider publishes information, tutorials, and reviews concerning the newest rising tech. Get able to have your mind expanded by the chances and taste a bit of the future run} earlier than everyone else.

    VálaszTörlés

 
Támogatók : ÁldásINFO | Migazzi Hírportál | Alsóvárosi Szent Miklós Plébániahivatal Üzemelteti a Blogger
Copyright © 2011. Váci Székesegyház - All Rights Reserved